Çarşamba, 21 Ekim 2020 15:16

TOPKAPI SARAYI YÖNETİMİNDEN OTOPARK YASAĞI Özel

Bilindiği üzere 2019 yılında Cumhurbaşkanlığının 44. Numaralı kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda olan Topkapı Sarayı, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar’a devredildi. Bu işlemden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Müdürlüğü ve bağlı diğer birim personellerinin kulanmış olduğu otopark ortak kullanım alanına dönüşmüş oldu. Millî Saraylara bağlı Topkapı Sarayı yönetimi aldığı sözlü bir karar ile Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı birimlerin aynı otoparkı kullanmalarını yasakladı.

OTOPARK KULLANIM YASAĞI İLK OLARAK TEK ARAÇ VE TEK KİŞİ OLARAK KISITLANARAK UYGULANDI.

06.10.2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müdürlüğündeki mesaisine gitmek için, arkadaşının aracıyla Sarayburnu parkı girişinden girmek istediklerinde “Araç içinde sadece 1 kişi girebilir” denilerek geçişlerine izin verilmemiştir ve kişi araçtan indirilmiştir. Nedenini sorulduğunda ise “Topkapı Sarayı müdürü İlhan beyin emri” denilmiştir. Konuya ilişkin tutanak tutma istekleri reddedilmiştir.

19.10.2020 tarihinden itibaren ise Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı birimlerde çalışan arkadaşların, araçla giriş çıkışlarına izin verilmiyor.Pandemi döneminde böyle bir uygulamanın anlaşılır bir tarafı bulunmamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı çalışan personel arasında kronik hastalar, hamileler, ailelerinde de kronik hastalar ve kanser tedavisi görenlerle birlikte pek çoğunun yaşlı aile bireyleri mevcuttur.

İdari olarak farklı üst kurumlara bağlı bulunsalar bile iki biriminde kamu kuruluşu niteliğinde olması böylesi bir durumu daha anlaşılmaz kılmaktadır.

Hizmet binalarının belirlenmesinde hiçbir belirleyici etkisi bulunmayan personelin bu şekilde mağdur edilmesi anlaşılır bir husus değildir. Böyle uygulamalar ile personelinin mağdur edilmesinin, iş barışının bozulmasının ve sağlıklarının tehlikeye atılmasının sorumluluğu idarelere aittir.

Bugünlerde İstanbul’daki durumun vahametini Sağlık bakanının uyarılarından anlamaktayız. Toplu taşımaya yönlendirilen bu insanların kendileri ya da yakınlarının başına bir şey gelirse sorumlu Milli Saraylar Daire Başkanlığı olacaktır.

Böylesi kritik dönemlerde devlet kurumu ciddiyetine uygun olmayan ve sözlü talimat olarak uygulanan bir yasaklamanın hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu yanlış uygulama çalışanların sağlığını tehdit etmektedir. Hemen son verilmelidir.

                                                                                                           KÜLTÜR SANAT-SEN YÖNETİM KURULU

Okunma 707 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 21 Ekim 2020 15:37